1 бер. 2015 р.Нещодавно у моїх знайомих розбився ртутний термометр. Питання "що робити?" постало миттєво. Сподіваюся, ці поради стали їм у пригоді, а вам нехай не знадобляться. Та краще будьте обізнані, а отже озброєні.

Ртуть небезпечна. Це аксіома. Потрапити в організм вона може двома шляхами: через травний тракт або через дихальні шляхи. З'їсти ртутну кульку ви, звичайно, зможете навряд чи. (Виняток - ви маленька дитина. Але в цьому випадку потрібно викликати блювоту і терміново дзвонити в швидку.) А ось вдихнути пари ртуті при наявності розбитого градусника - запросто. Результат - ртутне отруєння, яке довгий час може протікати без яких-небудь загальних симптомів. Дратівливість, нудота, схуднення. Подумаєш, з ким не буває: тиждень був складним, і потім - у місті взагалі жити шкідливо. Проте отруєння повільно, але вірно підкрадається до святая святих нашого організму - центральної нервової системи і до нирок.

Що потрібно робити:

1. Перед збором ртуті одягніть гумові рукавички: речовина не повинна стикатися з оголеними ділянками шкіри.

2. Обмежте місце аварії. Ртуть прилипає до поверхонь і може бути легко рознесена на підошвах по інших ділянках приміщення.

3. Максимально ретельно зберіть ртуть і всі частини  термометра в скляну банку з холодною водою, щільно закрийте кришкою, що закручується. Вода потрібна для того, щоб ртуть не випаровувалась. Банку тримайте подалі від нагрівальних приладів.

4. Дрібні крапельки можна зібрати за допомогою шприца, гумової груші, двох аркушів паперу, лейкопластиру, скотчу, мокрої газети.

5. Відкрийте вікна і провітріть приміщення. Якщо і залишилися які-небудь випаровування, нехай вивітрюються у вікно.

6. Місце розливу ртуті обробіть розчином хлорного вапна або хлораміну. Це окислить ртуть. Якщо ні того, ні іншого в будинку не знайшлося, можна приготувати гарячий мильно-содовий розчин: 30 грамів соди, 40 грамів тертого мила на один літр води.

Що робити не можна:

1. Не можна викидати розбитий термометр у сміттєпровід.  Два грами ртуті, що випаруються, здатні забруднити шість тисяч кубометрів повітря.

2. Не можна підмітати ртуть віником: жорсткі прути тільки подрібнять отруйні кульки в дрібний ртутний пил.

3. Не можна збирати ртуть за допомогою пилосмоку:  повітря, що продувається пилосмоком, полегшує випаровування рідкого металу. До того ж, пилосмок після цього доведеться відразу ж викинути.

4. Ні в якому разі не можна створювати протяг до того, як ви зібрали ртуть, інакше блискучі кульки розлетяться по всій кімнаті.

5. Не можна прати одяг і взуття, які контактували з ртуттю, в пральній машині. По можливості  цей одяг краще викинути.

6. Не можна спускати ртуть у каналізацію. Вона має властивість осідати в каналізаційних трубах. До речі, витягти ртуть з каналізації - неймовірно складно.
8 коментарів :

 1. корисна інформація))

  ВідповістиВидалити
 2. так


  Так, адресована не лише учням, а й батькам.


  .

  ВідповістиВидалити
 3. Це дуже корисна інформація!Всі ,дорослим і дітям треба знати це! Ми не застраховані від цього,в кожного може це трапитись...

  ВідповістиВидалити
 4. ДЯкую за таку дорогоціну інформацію.Вона стане нам колись у пригоді

  ВідповістиВидалити
 5. Ми повинні бути обержними,але навіть якщо ,це трапилось нам треба діяти правильно)

  ВідповістиВидалити
 6. УВАГА! Пам'ятайте, що збір крапель ртуті і осколків треба здійснювати від периферії до центру приміщення.

  ВідповістиВидалити
 7. Наступного разу, коли візьмете в руки термометр, будете акуратнішими! А вже якщо і розіб'єте, то вже знаєте, що робити!

  ВідповістиВидалити
 8. Ооо...це дуже потрібна, а головне ВАЖЛИВА інформація!!! Вельми вдячна за корисні публікації!

  ВідповістиВидалити

Популярні новини